Hakkında

Merhaba,

Ben Eda. Bu blogda astroloji hakkında yazmaya 2017 Eylül ayında başladım ama astrolojiyle olan bağım 2013 yılına dayanır. Biraz daha hakkımda bilmek istersen hikayem işte burada 🙂

Bu gezegendeki deneyimlediğim şimdiki hayatım boyunca varoluşu ve gizemini anlamak, kavramak, hissetmek ve deneyimlemek için farklı farklı alanlara yöneldim. Bir Terazi burcu olarak hep, bu gizemi en doğal şekilde sanat aracılığıyla idrak edeceğimi hissettim. Ergenliğimin ilk yıllarında müzikti beni hayata bağlayan ve hayatı anlamlandırmamı sağlayan. O ara vurmalı çalgılarla ilgilendim ve çalmaya çalıştım. Bu lise yıllarını İzmir’de doyasıya yaşadım.

İstanbul’a geldiğimde ise müziğin yanında edebiyat da varoluşun gizemini zenginleştiren bir başka deneyim alanı olarak hayatıma girdi. Üniversitede Türk Dili ve Edebiyatı okumak beni bu toprakların hayal dünyasına, ilhamlarına, imgelerine ve hikayelerine yakınlaştırdı. Okudukça okudum ve kitapların büyülü dünyasında bu topraklardan başka topraklara zihnimde yolculuklar, keşifler yaptım. Doğum haritamda Terazi burcundaki Güneş, 3. Eve yani okul, öğrenme, öğretim, iletişim, zihinsel süreçler, sınıflar, kütüphaneler ve kitaplarla bağlantılı alanda yerleşmiş olduğu için sürekli öğrenme arzusu içindeydim, içindeyim.

Daha sonra yazın dünyası aracılığıyla keşfettiklerime bir de sanat dünyasını katmayı istedim. Ne de olsa sanattan sorumlu gezegen Venüs’üm de Terazi burcundaydı. Bu sefer de Sanat Tarihi alanında yüksek lisans yaparak ressamların, heykeltraşların, mimarların yani sanatçıların büyülü dünyasında kaybolmanın tadını çıkardım. Yüksek Lisans tezimi varoluşun gizemini sade bir şekilde resimlerine yansıtan Osmanlı’nın son dönemlerinde yaşamış Avni Lifij üzerine yazdım. Bu süreç benim için oldukça öğreticiydi.

Doğum haritamda ayrıca sanat ve yaratıcılıktan sorumlu olan 5. Ev,  Uranüs, Mars, Neptün ve Jüpiter’le oldukça aktif bir şekilde hayatımda çalıştı. Yüksek lisans yaparken bir okulda yabancılara Türkçe öğretmeye de başladım. Bu süre içerisinde dünyanın bambaşka yerlerinden gelmiş yüzlerce insanla tanıştım, arkadaş oldum. Dünyayı gezmek isterken dünyanın insanları bana geldi ve bu iş sayesinde ufkum açıldı. Ayrıca hiç aklımda yokken içimdeki öğretmeni keşfetmiş ve öğretme potansiyelimi realiteme geçirmiş oldum. Öğrenci olmak kadar öğretmen olmayı da çok sevdim.

27 yaşımın sonlarına doğru bilge öğretmen Satürn’ün ayak seslerini duymaya başladım. Her insanın 28 yaşında deneyimlediği ve 2,5 yıl süren bu ilk Satürn döngüsü benim hayatımda herşeyi ama herşeyi değiştirdi. 28 yaşımda dönüp geriye baktığımda varoluşu hep dışarıya bakarak anlamaya çalıştığımı farketmeye başladım. İçimde duymazlıktan gelemediğim çığlıklar yükseldikçe yükseldi. Kendimi bilmeye olan açlığım beni meditasyona, yogaya ve daha birçok farklı şifa araçlarına yönlendirdi. Uzun süren bir inziva, içe çekilme dönemine girdim. Bu süreçte tamamen kendime dönmüş olduğum bir anda kalbim astrolojiyi fısıldadı kulağıma. O andan beri astrolojiyle ilgileniyorum. Astroloji bana sadece kendimi anlama ve keşfetme fırsatı değil, varoluşun katmanlarını da görebilme fırsatı veriyor. Klasik Astroloji eğitimi almış olmakla birlikte Evrimsel Astroloji (Evolutionary Astrology) ve Hermetik Astroloji ile daha çok ilgileniyorum ve çalışıyorum. Ayrıca Tanrıça arketipleri üzerinden astreoidlerle harita yorumlaması yaparak kadın danışanların içlerindeki Tanrıça enerjisini aktive etmelerine yardımcı oluyorum.

Danışmanlık seanslarım ve çalışma yöntemim hakkında daha fazla bilgi almak için bana eda.ocak@gmail.com adresi üzerinden ulaşabilirsin.

Sevgiyle,

EDA OCAK ZAKARIA, ASA

 

Eğitimler

Hermetik (Karmik) Astroloji, Aleksandar Imsiragic, Online, 2018

Danışmanlık İlkeleri ve Etiği, Roy Gillet, AstroArt Astroloji Okulu, İstanbul, 2017

Klasik Astroloji, AstroArt Astroloji Okulu, Öner Döşer, İstanbul, 2017

Vipassana Meditasyon Kursu, Dhamma Joti Vipassana Center, Myanmar, 2017

Sanat Tarihi, Yüksek Lisans, Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul, 2011

Türk Dili ve Edebiyatı, Lisans, Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul, 2007